John Carpenter - lik i djelo redateljskog genija
Za početak ovog tekstualnog serijala posvećenog kultnim redateljima, odlučio sam se otpočeti put bez povratka s kultnim redateljem horor žanra – John Carpenterom.
Redateljsko je to ime koje je svoje puno etabliranje na filmskom nebu realiziralo s horor filmom – Halloween, čiji je bio redatelj, scenarist, producent i kompozitor. Ono što je ovaj film prouzročio bilo je do tada nezamislivo. Film je do danas ostvario osam nastavaka, dok je deveti na putu. Uz Halloween pojavili su se još i Friday the 13th, kao i Nightmare on Elm Street i niz drugih filmova o manijacima iz provincijskih američkih gradića koji teroriziraju mlade, naivne i uvijek polugole tinejdžere. Iako on nije fan tih filmova i smatra ih jeftinim kopijama njegovog rada.
Halloween (1978) trailer
Iako ga većina publike i kritike pamti kao horor redatelja on je zapravo iskonski redatelj znanstvene fantastike. Upravo je u tom žanru i započeo svoje redateljsko djelovanje radeći zajedno na filmu Dark Star, 1974. godine sa scenaristom i glumcem Danom O'Bannonom. Upravo je O'Bannon puno elemenata iz tog filma preslikao pišući scenariji za kultni SF horor film – Alien, pet godina kasnije.
Osokoljen uspjehom Dark Stara, Carpenter je krenuo u novi projekt - Assault on Precinct 13 koji će steći kultni status unatoč kolosalnom neuspjehu na kino blagajnama. Inače, primjer tog filma neće biti jedini. Većina njegovih filmova bit će etiketirana financijskim neuspjehom dok će protekom vremena steći kultni status. Najbolji primjer za taj slučaj je film - They Live iz 1988. s WFF hrvačem, Rody Piperom u naslovnoj ulozi. Tada, prije više od 31 godinu, prošao je gotovo u potpunosti nezamijećeno dok je danas nezaobilazni film za sve pobornike teorija zavjera i vjerovanja u teorije Davida Ickea.
They Live (1988) trailer
Njegov prvi film koji se može smatrati komercijalnim uspjehom već je spomenuti Halloween iz 1978. Godine. Taj niz, financijski uspješnih. filmova nije dug ali nije niti nepostojeći. Nakon Halloweena tu su još The Fog (1980.), Escape from New York (1981.), i Starman (1984.).
Carpenter je zanimljiv i po tome što jako voli surađivati s istom glumačkom ekipom. Primjerice, glumačke usluge Kurt Russella koristio je u nekoliko navrata, kao i one Jamie Lee Curtis, Sam Neilla, Don Pleasenca. No oni su samo najveća imena pa se njih i najviše pamti. Tu je još, uz spomenute oko 26 glumačkih imena koja se neumorno protežu kroz njegovu karijeru.
Zanimljivo, iako su mu filmovi vrlo nasilni njegova narav vrlo je socijaldemokratska. On je vrlo miroljubiv gospodin, protivnik nasilju te preko svoji filmova iskazuje svoj revolt. Njegovi filmovi služe kao sredstvo podizanja svijesti širokih narodnih masa i ujedno su žestoka kritika društva tog vremena.
Svakako je vrijedno odati priznanje karijeri čovjeka koja traje već gotovo pedeset godina i tokom kojih je snimio 18 filmova. Od kojih je ¾ njih nezaobilazno pod kategorijom kultnih u filmskim knjigama.
Jedino za čim žalim je to što je imao veliki redateljsku rupu od 2001. do 2010. godine (The Ward) jer smo u tom vremenu bili zakinuti, zasigurno za još pokoji kvalitetan hororac.
Na svu sreću, ponovno se aktivirao i, iako sa 71. godinom na leđima, vratio u zagrljaj Mike Myersa. Kako nam se približava sezona Noći vještica, preporučio bih vam da ukrasite svoje kuće s raznoraznim skeletima, umjetnim paučinama i drugim, prigodnim, dekoracijama te se zavalite u trosjede i raspalite maraton Carpenterovih filmova sve dok ne svane zora.