TIJELO BOGA, GLAS STROJA - Priča o Arnoldu Schwarzeneggeru
The people have spoken!
U anketi koju smo proveli na upit: „Da li želite da novi Guru tekst bude posvećen Arnold Schwarzeneggeru ili Sylvester Stalloneu?“, s 53 % vaših glasova, pobjedu je odnio Arnold!
Iskreno, takav ishod sam očekivao no iznenadila me mala razlika između mišićavog dvojca.
U malenom selu Thalu, u blizini Graza, u Austriji, 1947. godine rodila se jedna od najpopularnijih glumačkih zvijezda ikada!
Arnold Schwarzenegger sin je kućanice i lokalnog policajca. Njegov odgoj bio je strog i uvelike se naslanjao na disciplinu. Kako su odnosi između oca i sina došli do usijanja, mladi Arnold pronašao je spas u, tada bizarnom - bodybuildingu.
Bjesomučnim treninzima, motivirajući se slikama bodybuilderskih šampiona pripremao se na zvjezdani uzlet. Vjerojatno nije mogao sanjati do kojih visina će se vinuti.
Iz dana u dan udarao je po željezu kao Maksim po diviziji. Isklesao je svoje tijelo do savršenstva što mu je osiguralo pobjedničke naslove u bodybuilding natjecanjima u Europi. Kako je kolijevka tog sporta bila u Americi, Arnold donosi odluku da se tamo preseli.
Ako je vjerovati njegovim riječima, stigao je samo s jednim koferom u Ameriku. Kako bi preživio morao je raditi na građevini paralelno trenirajući i natječući se na najvećim bodybuilding natjecanjima. U tom trenutku natjecanje koje se isticalo bilo je ono Mr. Olympia.
Ne samo da će na njemu sudjelovati već će ga punih sedam puta i osvajati!
Pumping Iron (1977) trailer
Kada je shvatio da u tom segmentu ima sve ciljeve ispunjene, okrenuo se filmskoj industriji. Kao prvi korak u tom smjeru bio je angažman u filmskoj katastrofi B produkcije pod nazivom „Hercules in New York“ gdje je nastupao pod imenom Arnold Strong. Kako je film bio čisti neuspjeh ponovno se vratio dizanju tegova. Taj period priprema iskoristio je ujedno za snimanje jednog od najboljih sportskih dokumentaraca u povijesti – „Pumping Iron“. Te 1977. godine spremao se na svoj sedmi i zadnji odlazak na tron Mr. Olympije gdje mu je glavni konkurent tada bio, snažni ali neiskusni, Lou Ferrigno. Kako je film doživio veliki uspjeh i Arnolda istaknuo kao karizmatičnu filmsku pojavu ubrzo su uslijedili pozivi sa novim filmskim angažmanima.
Na adekvatnu naslovnu rolu morao je čekati sve do 1982. godine. Dopala ga je uloga Conana u filmu Conan Barbarian. Moglo se primijetiti kako je došlo i do izvjesnih promjena u njegovom imenu. Umjesto Arnolda Stronga preko čitavog kino platna zabljesnulo kobasičasto prezime - SCHWARZENEGGER.
Vratio se korijenima što je bio pravi potez !
Iako je u filmu jedva sastavio tri rečenice, njegova fizička prezenca i karizmatičan pogled bili su dovoljni da osvoji simpatije publike i kritike širom svijeta.
Film je zabilježio golem uspjeh i producenti, braća De Laurentiis, već su pripremali nastavke. No ubrzo nakon što su Conani usahnuli opet se pojavljuju problemi angažmana. No tome će ubrzo doći kraj! Riječi kao što su „nedostatak angažmana“, „anonimnost“ i „siromaštvo“ nakon sljedećeg filma, Arnold više nikada neće čuti.
Mladi i tada anonimni redatelj James Cameron probijao se kroz džunglu Hollywooda pokušavajući snimiti SF film sa skromnim budžetom, film se zvao - Terminator. Za glumca ubojite mašine odabrao je Lance Henriksena, sve do prve kave s Arnoldom. Ta uloga plasirala ga je pred rajska vrata i zajedno s drugim ulogama, mahom u akcijskim filmovima, Arnold je polako ali sigurno postao globalna zvijezda broj jedan!
Termator 2 (1991) trailer
Taj položaj definitivno će zacementirati snimanjem nezaboravnog Terminator 2: Judgment Day ponovno s Jamesom Cameronom u redateljskom sedlu.
Fraze kao što su „Hasta la vista, baby“, „Come with me if you want to live“ i „I'll be back“ u kombinaciji s njegovim germanski tvrdim naglaskom engleskog jezika bacali su fanove u trans.
Filmovi koje vrijedi izdvojiti, a koji su postali njegovi instant akcijski klasici, su, uz Terminatora: Eraser, Predator, True Lies i Total Recall.
No s početkom novog milenija njegova ambicija ponovno je ogladnjela i trebao ju je nahraniti! Nije bilo dosta zarađivati puste milijune u filmskoj industriji dok, paralelno, kapa lova od pametnih ulaganja u nekretnine po Kaliforniji. Jednostavno, to mu više nije predstavljalo izazov !
Pravi izazov bila je – politika. Njegov vrhunac i ostavština za buduće generacije. Kako je ipak rođeni Austrijanac, nije mogao biti kandidat za predsjedničke izbor. To je ipak preniska prepreka bila za ovako snažan karakter. On je nastavio koračati svoj pobjednički put ka poziciji guvernera Kalifornije, najbogatije Američke savezne države.
Siromah iz austrijskog sela, prvak bodybuildinga, oženjen za Mariu Shriver, pripadnicu obitelji Kennedy, mega uspješni glumac i poduzetnik, sada guverner! Bila je to priča predodređena na uspjeh. Još kada se u sve to skupa doda podatak kako je Arnold odlučio imati premijeru Terminatora 3 upravo za vrijeme svoje političke kampanje. De facto čovjek je snimio Terminatora kako bi zapečatio pobjedu na izborima.
Pobjednički govor Guvernetora
Iako se čini kao priča iz bajke, njegov mandat i nije bio takav. U vrlo liberalnoj Kaliforniji Arnold se svojim potezima činio malo krut, što i nije čudno za deklariranog republikanca. Njegov mandat nije ni započeo, a najezda požara pokidala mu je živce devastirajući sve pred sobom. Ubrzo se našao na udaru javnosti zbog vođenja žestoke kampanje protiv zakona kojim bi se skratilo vrijeme zatvorske kazne za 30 000 zatvorskih osuđenika.
No kada se odlučio maknuti iz političke arene i pokucati ponovno na vrata Hollywooda zatekao je tamo neke nove klince. Nezgodno je to kada sagradiš karijeru na mega muževnom i mišićavom izgledu koji nažalost ima svoj rok trajanja. Sa 60-tak godina na leđima odlučio se na ulazak u borbu za pozornost filmskih reflektora. Iz te, „povratničke“, faze pamtimo skromno sudjelovanje u Stalloneovoj franšizi Expendables dok su ostali filmovi odavno zaboravljeni.
Taman kada se sva bura oko njegove političke karijere smirila, kada se donekle uspio vratio snimanju filmova, javila se afera s kućnom pomoćnicom. Iz te zabranjene romanse nastalo je dijete i razvod s Mariom Shriver. Uspješno si je priskrbio status „ljigavca desetljeća“ i onu već pozamašno smanjenju brojku obožavatelja dodatno je otopio.
No sve to na stranu, nitko mi ne može izbiti nostalgična sjećanje na austrijsku mašinu grubog naglaska i senzacionalnog tijela.
Nekako mislim da i vi dijelite moje mišljenje.