Recenzija: Daredevil sezona 3 (2018)
I tako, dočekali smo treću sezonu serijala s kojim je započeo Marvelov serijalski univerzum na Netflixu.
U sjeni vijesti o otkazivanju treće sezone negledljivog Iron Fista i još uvijek iskupljivog Luke Cagea, na male ekrane plasirana je treća sezona o pustolovinama slijepog pravednika iz Hell's Kitchena. Iako sam isprva bio skeptičan zbog skromne druge sezone serijala, treća je najavila iskupljenje već u prvih par epizoda.
Ono što serijale čini privlačnijima od filmova je prosta vremenska mogućnost za boljim upoznavanjem glavnih aktera i svijeta unutar kojeg obitavaju. S boljim upoznavanjem dolazi bolji uvid u psihološka stanja i interakcije likova. Kada to serijal ovakve produkcije ne uspije onda sam izuzetno razočaran i recenzijski nemilosrdan. No u ovom slučaju to nije tako. Gotovo da je svaki lik dobio tzv. „vrijeme za upoznavanjem“. Radi se o periodu potrebnom da se gledatelj sljubi s likom. Kao što u svakom tekstu napominjem, taj moment esencijalan je za uspjeh filmskog uratka ili serijala. Ako do njega ne dođe onda čitav serijal nema svrhu.
I ovaj put, u fokusu je obračun na relaciji Fisk-Daredevil no sada u nešto drugačiji pozicijama. Daredevil je slomljen gubitkom Elektre i teškim ozljedama u borbi protiv The Handa. Svoj oporavak započinje skrivanjem u utrobi lokalne crkve. S druge strane, Wilson Fisk (Kingpin), imao je sasvim dovoljno vremena u samoći zatvorske ćelije, za konstruiranjem paklenog plana povrataka na scenu. Pažljivo i lukavo izmanipulirao je organe reda koji su ga okruživali, ponajviše agente FBI-a. Situacija će doći do samog apsurda kada mu agenti jedne od najprestižnijih agencija na planeti počnu služiti kao osobni tjelohranitelji. Mrežu ucjena i straha isprepleo je u svim porama društva „Velike jabuke“.
Istodobno, Foggy Nelson i Karen tuguju za svojim Murdockom živeći u uvjerenju da je ovaj pokojni. S vremenom uvjere se u suprotno te se ponovno povežu i postaju praktički jedina prepreka Fisku.
Od agenta FBI-a najviše se ističu agent Nadeem i agent Dax.
Prvog je portretirao egzotični Jay Ali. Britanski glumac ima najbolje napisan lik. Od moralnog, obiteljskog čovjeka s ambicijom do čovjeka čiji duh pokušava slomiti Fisk. Napaćen moralnim dvojbama, prijetnjama i enormnim pritiskom njegov lik prolazi pravu kalvariju. Glumački posao Ali je odradio besprijekorno te je bilo uzbudljivo gledati karakternu transformaciju i glumačku umješnost ovog istočnjačkog ljepotana.
Drugi s popisa istaknutih agent je Dax, kodnog imena „Bullseye“. Portretirao ga je Wilson Bethel. Ekranizaciju ovog lika gledamo po drugi put. Naime, u Daredevil filmu s početka 2000-tih portretirao ga je Collin Farrell čiji „tejk“ nije bio vrijedan spomena. Koliko je ova verzija Bullseyea dobra govori činjenica da je uspjela isprati sav aftertaste prošlosti i još ostati u plusu.
Bethel je odradio maestralan posao u ulozi psihopata abnormalno talentiranog za rukovanje svim vrstama streljiva koja mu dođu pod ruku. Noževi, snajper ili komadi stakla postaju u njegovim rukama smrtonosno oružje. No nisu njegove krvoločne vještine u prvom planu već ludilo u njegovoj glavi.
Kao i kod svih likova, nije u fokusu ono što oni mogu napraviti, već pitanja zašto rade to što rade? Što ih tjera na to da vode živote kakvima vode?
Ima nešto kod likova ovog serijala dovoljno uvrnuto i mazohistično što je više karakteristično serijalima poput House of Cards no što podsjeća na tipičnu superherojsku seriju. Upravo u tome i leži njihova tajna uspjeha. Prvenstveno, ovo su ozbiljne dramske serije pa tek onda priče o superherojima. Ovo superherojsko čini ih nešto lakše probavljivima.
Ovaj serijal, u velikom djelu, traje već treću sezonu zbog toga što svi likovi, ma koliko god sporedni bili, igraju važnu ulogu za stvaranje adekvatne atmosfere i dinamike.
Ako trebamo hektiku i ludilo upotrijebit ćemo lik Dax-a i njegovu psihotičnost.
Ako serija treba usporiti onda ćemo zaviriti u hirovitu mladost Karen.
Baš kada nas Karen počne daviti ubacuje se priča o zvijezdi serije - Wilsonu Fisku.
Gleda vam se intriga? Agent Nadeem čeka kao zapeta puška.
Hoćete akciju ? Nema problema, eto nam Daredevila !
Kad smo kod Fiska njegova svaka pojava na ekranu udahne serijalu život. Vincent D'Onofrio ponovno je svoju ulogu odradio na maestralan način. Njegov mrtvi izraz lica i golema tjelesna masa odaju dojam strahopoštovanja.
Oni mlađi sjećaju se Kingpina iz TV animiranog serijala Spider-Man gdje je Kingpin bio označen kao glavni Spideyev neprijatelj. Kingpinova osobnost i inteligencija uvelike je bila zasjenjenja njegovom impozantnom fizičkom pojavom. Nažalost, išlo je do toga da je u većini slučajeva ispadao karikaturalan lik. No sada, u ovoj interpretaciji on je sve samo ne karikaturalan. Baš zato što je svijet Daredevila baziran na realnom svijetu, utjecaj i posljedice Kingpinovog djelovanja imaju hiperrealističan vonj.
No kada se razmakne maglovita zavjesa sačinjena od borilačkih vještina, nadnaravnih sposobnosti, akcije i pucnjave u središtu serijala je i dalje osnovna ljudska priča o gubitku obitelji i pronalasku nove. Gubitku samog sebe i uzdizanju unatoč gubicima, greškama i boli. Netko se na tom putu pogubi, a netko iz te frustracije izađe još jači.
Murdock pronalazi majku, Karen novu obitelju, Nadeem podnosi golemu žrtvu zbog obitelji pa čak i Fisk svoju hladnu vanjštinu otopi pod nježnim dodirom Vanesse.
Ispod garda koji smo vremenom izgradili nalazi se ipak nasušna potreba svakog od nas da budemo voljeni. Kada ta elementarna potreba nije zadovoljena rađa se frustracija, rađa se bol, a iz boli nešto još gore – pakost. Nauči i ti nešto iz travestije koju su naši junaci prošli. Barem pokušaj nadići onaj primarni zov zla. Budi i ti kao Daredevil, uzdigni se iznad nje i reci joj u ravno u lice: „Danas nećeš proći!“.
Daredevil sezona 3: 4.8/5