top of page

Retrospektiva - The Wolf of Wall Street (2013)


Prije nekih godinu dana moj dobar prijatelj Jovan počeo je raditi kao broker u jednoj od eminentnijih brokerskih kuća u Europi. Jovan i ja poznajemo se već više od 12 godina. Naš odnos oduvijek je bio iskren i pun poštovanja no otkako je postao broker kod Jovana je započeo proces transformacije. Prvo što sam primijetio bio je impresivan sat koji blista na njegovoj lijevoj dlakovoj šapi. Bogme, sat je to kojeg se čak niti Kristijan Golubović ne bi postidio. Ogroman je. Uslijedile su uske bijele košulje, lakirane cipele, sakoi. Ali sve je to bilo ništa dok ga nisam ugledao u tregerima.

Transformacija se nije zaustavila samo na odijevanju, kao kancer proširila se i na njegovo ponašanje. Od jednog skromnog momka iz kraja kojeg nisi mogao izbiti iz Eurosport trenirke došli smo do toga da ptice s grane padaju kad on prođe zbog intenziteta njegovo parfema.

Jovan je postao – „J Man“.

Više on nije bio on.

Iako je naše prijateljstvo jače no ikad evidentno je kako demon J Mana u potpunosti dominira njegovom osobom.


Kao i naš J Man sličan proces transformacije pratio je i Jordana Belforta. Isprva skroman dečko iz pristojne kuće krenuo je u poslovni svijet, trbuhom za kruhom. Ni sam nije bio svjestan talenta koji u njemu čuči zarobljen poput utamničene zvijeri. Odrastajući u Americi najbolje mjesto za brzo zgrtanje love je, najveća svjetska berza - Wall Street. Jordan je od prvog dana osjetio povezanost s pohlepnom kapitalističkom vibrom i s njom se u potpunosti stopio.

Onaj tren kada je ušao u hodnike brokerske kuće njegov život postat će rolerkoster iz pakla.


Film o kojem ću ovaj put pisati nezaboravni je, Vuk s Wall Streeta. Film je režirao mitski Martin Scorsese, a uloga kontroverznog burzovnog magnata pripala je Leonardu Di Capriju.

Film nastao 2013. godine peti je film iz suradnje grandioznog redateljsko-glumačkog dvojca. Pazite samo koji je to niz filmova: Gangs of New York (2002), The Aviator (2004), The Departed (2006), Shutter Island (2010), i The Wolf of Wall Street (2013). Gotovo svake tri godine dvojac je plasirao po jedan film na tržište čineći to na nevjerojatno elegantan i bahato-superioran način.


Scorsese ima tu mahersku vještinu koja se sastoji od niza vješto montiranih kratkih kadrova praćenih s prikladnim glazbenim podlogama, sve dok, voice overom, glavni lik ljubazno prepričava sva sranja koja je napravio, time razbijajući četvrti zid bivajući svjestan vlastite izmišljenosti.


Belfort svoju karijeru započinje kao mladi i nadobudni broker sa Wall Streetu gdje se upoznaje s prvim trikovima zanata. Tek što je krenuo zadesila ga je najveći tržišni lom tzv. „Black Monday“ 1987. godine. Za čas Jordan je opet na početku gdje počinje s prodajom najgorih mogućih dionica, najgorih mogućih kompanija, polako gradeći svoje poslovno carstvo kroz prevaru i laž.


S novcem su uslijedile dodatne pogodnosti poput droge, sexa, jahte, kuća, stanova i fenomenalno zgodne žena koja mu krv sa stilom pije. Uloga supruge dopala je Margot Robbie, kojoj je ovaj film bio prvi veliki Hollywoodski naslov. Uz nju, Jordanu, pravi društvo njegov prijatelj, Donnie Azof (Jonah Hill). Ekscentrični Donnie bit će uz Jordana od samih početaka te će s drugih troje udarenih likova činiti pravi burzovni gang. Nitko im neće moć stati na put. Razulareni tulumi, neprekidna drogiranja, seksualni razvrati potpaljeni morem novaca pretvorit će njihove živote u pravu pravcatu bakanaliju. Ništa na ovom svijetu na Jordana nije moglo utjecati da s takvim lifestylom prestane, ništa osim FBI-a.

Ne treba trošiti riječi kako je cijela balada skončala.

Potpuni je to debakl bio.


U filmu je standardno kvalitetan Di Caprio koji ne bi bio niti upola šarmantan da mu nije bilo ekipe koja ga je okruživala. Jonah Hill je odradio ovom ulogom rolu života. Kemija između njih dvojice je izvan spektra realnog.


Duhoviti dijalozi, dinamična radnja i na kraju alfa mužjačke aktivnosti kod muškog gledateljstva izazivaju žudnju i suze u očima.

Kada sam ovaj film gledao u kinu, dvorana je bila krcata mahom muškom publikom u razdoblju godina od 15 – 30. Sve njihove facice udivljeno su piljile u kino platno prateći svaki Belfortov pothvat.

Točno su se mogle razaznati želje i snovi publike prostim gledanjem u njihova lica.


Gotovo je nevjerojatno da je takav lik uistinu postojao. Jordan Belfort danas živi u Australiji mirnim obiteljskim životom. Živi od držanja motivacijskih govora i pišući knjige od kojih je najpoznatija Wolf of Wall Street prema kojoj je ovaj film i nastao. Knige su, u biti, njegovi memoari. Sjećanja na neka bolja vremena.


Ponekad, novac nije sve, ponekad dobre ***čke, droga, dobra kola i viski-kola nisu sve što postoji, postoji nešto više u životu što tada sa svoji 26. godina Jordan Belfort nije mogao shvatiti. Ovaj film ne bi trebalo promatrati kao primjer uzoritog ponašanja već kao upozorenje.


Jordan je to shvatio, može li to i J Man shvatiti?



Nadam se...



The Wolf of Wall Street: 4.5/5

Prati Gurua :
  • Facebook Long Shadow
bottom of page