top of page

Retrospektiva - Kum trilogija


Nakon odgledanih stotina filmova rijetko je koji od naslova uspio ostaviti toliki utisak na mene kao što to gotovo svaki put uspijeva trilogija Kum. Ti filmovi su za filmski umjetnost ono što je Michael Jordan za košarku. Apsolutna klasa za sebe.


Dragi moj čitatelju ne mogu vam naglasiti koliko sam puta taj DVD ubacio u player. Ne usudim se niti pogledati kako poleđina tog diska izgleda. Pizzom i ćevapima umašćenim prstima hvatao sam taj disk i uvijek se iznova oduševljavao na pojedine scene, glumačke izvedbe, fantastične dijaloge, preokrete i glazbu. Film je to koji je gotovo dokumentaristički prikazao odnose unutar Italo-američke mafijaške obitelji s početka 20. stoljeća. Film je nastao po književnom predlošku Maria Puza, ujedno i autora filmskog scenarija. I ne samo to. On je svoje literarne sposobnosti nanovo demonstrirao napisavši scenariji za originalna dva Supermana s pokojnim Christopher Reevom u glavnoj ulozi, inače jednim od najboljih superherojskih filmova ikada snimljenih.


Mario Puzo


No pustimo gospodina Puza da počiva u miru i vratimo se na meritum stvari.


Kompletan film prošaran je tada, anonimnim imenima. Od Al Pacina, Roberta De Nira, Diane Keaton, Jamesa Caana, Roberta Duvalla, Talie Shire te redatelja Francisa Forda Copolle. Jedino ime koje je u čitavom ansamblu odskakalo je ono Marlona Branda.


Zanimljivo, Copolla je prije rada na Kumu radio kao producent filma Američki grafiti u kojem je George Lucas bio redatelj, a članovi glumačkog ansambla bili su mlađahni Harrison Ford, Ron Howard i Richard Dreyfuss.


Pacinu je uloga mafijaškog bossa Michaela Corleonea promijenila život. Priskrbila mu je uloge u nekima od gotovo jednako kultnih naslova poput Dogday Afternoona, Serpica, Scarfacea.

Njegov prodoran pogled, grčki nos, i gangsta hod postali su mu trademark, koji će prenositi iz filma u film i nanovo oduševljavati publiku i kritiku diljem planete.

Prilikom izbora glavnog glumca producenti su htjeli veliko glumačko ime poput onog Roberta Redforda. Iako je Pacino ostavio mlak dojam prilikom prvog kastinga, Copolla je na njemu inzistirao. Vidio je nešto u njemu što čak niti sam Pacino nije vjerovao da ima.


Diane Keaton izabrana je za ulogu Michaelove djevojke/žene upravo zbog razloga što je bila svojom pojavom atipična. Redatelj je upravo njezinim izborom htio razbiti monotoniju i dati blagi shake-up ansamblu. Nije htio još jednu u nizu konzervativnih žena koja živi u sjeni alfa mužjaka već je htio ženu s identitetom i karakterom.


Corleoneovi


Ulogu eksplozivnog brata Sonnya zauzeo je James Caan dok je drugog karakterno mlitavog, brata Freda maestralno odglumio John Cazale. Potonji je odigrao nekoliko vrhunskih rola no svega nekoliko godina nakon prva dva Kuma njegova se životna svijeća ugasila.


Kao posvojeni brat u ulozi odvjetnika Tom Hagena svojom smirenom pojavom i umjerenošću gledatelje je osvojio još jedan anonimus Robert Duvall. Gotovo svi nabrojani glumci drmali su glumištem zahvaljujući ulogama u Kumu punih 30 i više godina.


Robert De Niro odigrao je relativno manju ulogu mladog Vita Corleonea u drugom nastavku Kuma. Kako smo imali u „jedinci“ prilike vidjeti Marlona Branda kao stariju verziju Vita pred kraj života tako smo sada u prilici bili vidjeti kako je on izgledao u mlađim danima kroz niz flešbekova. Interesantno, iako je uloga bila drastično manja od Pacinove, De Niru je priskrbila pozornost gotovo jednaku onoj Pacina. Njih dvojica označeni su na Hollywoodskom draftu kao „vruća“ roba.


Marlon Brando je bio jedan od onih glumaca za kojeg je bilo dovoljno pojaviti se u kadru i karizmom zbrisati s lica zemlje sve glumce koji su se u tom trenutku našli u njegovoj blizini. Gurnuvši ping pong loptice u usta uspio je napraviti izgled mafijaša koji će postati i ostati zauvijek žigosan u mozgovima publike. Njegovo držanje, glas i dikcija uz facijalne ekspresije postale su nezaboravne.


Autorski pečat na glazbu filma utisnuo je autor glazbe nekih od najpoznatiji tzv. špageti vesterna, talijanski mega kompozitor – Nino Rota. S njegovim izborom zaokružena je cjelina. Glumački ansambl nakrcan je anonimnim ali do boli talentiranim glumcima predvođenih s bardom glumišta Marlonom Brandom, u redateljskoj stolici sjedi mladi ali ambiciozni redatelj s vizijom dok glazbeni put do srca gledatelja otključava Rota.

Filmska priča prati mafijašku obitelj Corleoneovih koju predvodi don Vito Corleone. Njegovi potomci su Sonny, Fredo, Michael i kćer Connie (Talie Shire) uz njih se mota i posvojeni sin Tom Hagen.

Kada Vito, glava kuće, poklekne, njegovi najstariji sinovi pokažu se u potpunosti nedoraslima situaciji te izbor neočekivano padne na naizgled nejaka pleća mladog, neiskvarenog Michaela. Povratnik s fronta, odlikovani vojnik, svojim ponašanjem i moralnim kompasom dijametralno suprotan od ostatka familije. Upravo njegov karakterni kontrast bit će presudan faktor u portretu tako nemilosrdnog lika. Michaelu je takav život, život dona, nametnut. Shvaća ga kao tlaku i pokoru. No svjestan situacije taj „križ“ prihvaća i preuzima ulogu dona. Kroz prvog Kuma taj njegov proces uranjanja u obiteljske poslove itekako je dobro prikazan kroz prizmu vlastite karakternu transformaciju od nevinašca do nemilosrdnog bossa koji ne preže od povlačenja nezamislivih poteza. U prvom filmu Michael se na tu ulogu još uvijek navikava dok je u drugom Michael i njegov „Don“ alter ego jedna te ista stvar.

Drugi Kum prikazuje kako se taj odgovoran zadatak odražava na njegovu obitelj te se uz taj familijarni aspekt obrađuje i financijski uspon obitelji te njezino postupno udaljavanje od kriminalnih aktivnosti. Treći film okončava sagu sa smrću Corleonea i predajom štafete u ruke novog, mlađeg i nadobudnijeg dona (Andy Garcia).

Treći nastavak ujedno je i najslabiji u trilogiji. Kao najslabija karika filma je lik Mary koju glumi kći Francisa Forda Copolle, Sofia. Danas je ona puno poznatija kao uspješna, Oscarom ovjenčana, redateljica za film Izgubljeni u prijevodu. Njezin izbor u toj ulozi bio je meta negativnih kritika ne samo zbog činjenice da je njezina gluma upitna već je njezin izbor bio i više no kontroverzan zbog veze otac-kćer.

Fama oko prva dva nastavka dovela do toga da film sam sebe probavi. Nažalost, autori filma zaljubili su se u vlastitu legendu i počeli ju imitirati umjesto da su stvarali novi, originalni, sadržaj. Na koncu Kum 3 je ispao visoko-budžetna parodija prva dva nastavka. Unatoč svom tom kaosu trojka ima vrlo pamtljive trenutke te ju ne treba izostavi iz gledanja. No ona je ta koja je potvrdila pravilo filmskih trilogija. Prva dva filma su ta koja grade kući dok ju trojka razgrađuje.


No kako god, trilogija Kum ne samo da je obilježila čitavu jednu dekadu, inspirirala bezbroj mladih redatelja, glumica i glumaca već je obilježila kompletnu filmsku umjetnost.

Prati Gurua :
  • Facebook Long Shadow
bottom of page