top of page

Retrospektiva - Bliski susreti treće vrste (1977)


Ovaj retrospektivni tekst posvećen je SF klasiku iz 1977. godine. Naziv tog remek djela je Bliski susreti treće vrste redatelja Stevena Spielberga. Osvajač je to jednog Oscara i to za najbolju kinematografiju.


Sedamdesete godine 20. stoljeća očigledno su bile razdoblje podizanja globalne svijesti što se nekako odrazilo i na film. Pojava filmaša koji su obilježili narednih 40, 50 godina je gotovo pa nevjerojatna. Predvodnik tog novog vala je, tada mladi židov iz Cincinnatija, Steven Spielberg. Nakon rada na TV-u gdje režira dominantno TV serijale i TV filmove svoj djelokrug seli na filmsko platno. Njegov debi film danas je poznat kao klasik horor žanra – Ralje. Priča o nemani iz morskih dubina ostavila je kritiku i publiku bez daha. Ono što impresionira je fenomenalna upotreba glazbene pozadine u dočaravanju momenta iznenađenja. Izvrsno osvjetljenje ali i postupno građenje napetosti kroz misterioznost inicijalne radnje filma. Pored svega nabrojanog moram napomenut da gledatelj po prvi put ima prilike vidjeti neman tek u drugoj polovici filma točno u trenutku kada je napetost i neizvjesnost na samom vrhuncu.


Nakon što je u košaru potrpao svu silu kritičkih aklamacija okrenuo se žanrovski dijametralno suprotnom filmu. S horora skočio je na SF dramu koja u fokusu stavlja tada kao i danas fenomen NLO otmica. Gotovo dokumentaristički pristupio je istraživanju tog fenomena ispitujući potencijalne sudionike „otmica“ primarno se interesirajući za što točniji prikaz svemirskih brodova i svih onih vizualnih elemenata koje bi mogao inkorporirati u film. Putem regresivnih hipnoza kojima su bili podvrgnuti dobile su se informacije o izgledu svemirskih brodova ali i njihovoj posadi. Tako da se slobodno može reći da ukoliko imate želju saznati kako zapravo izgleda pravi svemirski brod ili famozni „Greysi“ tada slobodno pogledajte ovaj film.


Film prati dvije paralelne radnje.

Prva radnja vezana je uz lik Roy Nearyja kojeg tada glumi mlađahni Richard Dreyfuss. Dreyfuss koji je do tog filma živio uvjerljivo najplodonosnije razdoblje svoje karijere sloveći kao mlada zvijezda s ogromnom perspektivom. Njegov lik je prosječan radnik iz Indiane koji iz nekog razloga počinje doživljavati tzv. telepatsku vezu s vanzemaljskim posjetiteljima. Ta „veza“ nije nimalo bezazlena već je vrlo psihički traumatična kako za njega tako i za njegovu obitelj. Obitelj, za koju je bitno napomenuti, da mu uopće ne vjeruje niti njegov problem pokušava razumjeti kao i svi ljudi s kojima se svakodnevno susreće. Psihoza je lajt motiv koji se pojavljuje kod glavnih aktera filma.


S druge strane imamo skupinu znanstvenika predvođenih s Francuzom Claudeom Lacombeom kojeg inače glumi francuski redatelj i scenarist François Truffaut. Te naizgled dvije nespojive priče na kraju filma stapaju se u jednu. Posebno se ističe scena s kraja filma u kojoj se znanstvenici posluže Lacombeovom tehnikom komunikacije kroz glazbu ostvarujući kontakt s vanzemaljcima koji su portretirani točno na onaj način kako ih danas u popularnoj kulturi i zamišljamo. Njihovoj vizualnoj prepoznatljivosti uvelike je doprinio upravo ovaj filmu.


Spielberg se i u ovom filmu poslužio poznatom tehnikom građenja napetosti koju je do perfekcije doveo u svom prethodniku – Raljama. Postigao je to pružajući, nama, gledateljima, pogled, ovaj puta ne na veliku bijelu psinu već na svemirce kao takve. U tek pokojoj scenu pojavi se svemirski brod, ili kakvo čudnovato svjetlo na nebu. S takvim doziranjem misterije drži gledatelja u filmu i u nadi da se dodatno uključi u filmsku radnju. Ključ je ne razmahati se s prevelikim pružanjem informacija gledatelju jer ako se to učini zašto bi netko prosjedio 2 sata u kinu gledajući film u kojem je sve znano i poznato. Taj trik Spielberg je itekako znao i maksimalno ga koristio još u nekoliko navrata u svojoj karijeri.


Danas, kada je tematika vanzemaljaca i NLO-a popularizirana do te mjere da je ušla u pore mainstreama još uvijek se referiramo na ovaj film kao neku vrstu polazišne točke za informiranjem oko te tabu teme. Zanimljivo Spielberg je kroz karijeru imao tendenciju prikazivanja vanzemaljsca kao benevolentnih bića sve do 2005. godine kada snima remake kultnog filma Rat svjetova s trenutno aktualnim Tom Cruiseom u naslovnoj ulozi.


Umješnost redatelja ogleda se u mogućnosti snalaženja na različitim žanrovskim tehnikama. Iako imamo redatelje koji čitavu karijeru pilaju po jednom žanru i iz njega se ne miču poput Michael Baya ili Rob Zombieja, Spielberg je dijametralna suprotnost njima. Od horora, SF-a, akcijskih filmova, ratnih filmova, povijesnih drama, avanturističkih filmova pa sve do komedija Spielberg je poput kameleona prilagodljiv ili poput mačke lukav i snalažljiv. Gdje god da ga se baci on se snalazi.


Ovaj film je preporučena filmska građa za sve gledatelje laike bez obzira na dob. Unatoč proteku 41. godine od njegvoog izlaska u kina film je zadržao vrlo moderan look kojem se okreću svi trendy retro filmaši današnjice. Gurnite DVD u player, zauzmite stratešku poziciju na kauču, stavite kantu kokica u krilo i prepustite se ovoj spektakularnoj SF drami.


Prati Gurua :
  • Facebook Long Shadow
bottom of page