Tomb Raider – Rekapitulacija i očekivanja
Debakl nakon debakla nizali su se kao pive u birtiji. Gaming filmovi nikada nisu bili na nižim granama sve do pojave Lare Croft. Njeno bujno poprsje i manjak želje za nošenjem grudnjaka bili su gamechanger. Uzdasi srednjoškolaca i pohotnih muškaraca u krizi srednjih godina poput najljepše arije izlazili su iz svakog stana, kuće ili kupaonice. Dok bi za hladnih noći svoja tijela pretvarali u lunapark motivirani zategnutim tijelom Angeline Jolie, producenti su zadovoljno trljali ruke zbog box office rezultata.
Lara Croft: Tomb Raider, film iz 2001. prvi je “uspješni” visoko budžetni film inspiriran video-igrom. Gospođica Croft je uspjela, zbog spomenutih tjelesnih atributa i misteriozne radnje, priskrbiti brojne pratitelje diljem planete. Zanimljivo, upravo su prva dva Tomb Raidera bila i svojevrsni holivudski debiji Danielu Craigu i Gerrardu Butleru.
Radnja smještena u neke od najegzotičnijih svjetskih lokacija, Laru Croft, kćer preminulog britanskog lorda, lansirala je u potragu za misterioznim objektima i razotkrivanjem mračnih planova tajnih društava. Naoko imamo atraktivnu heroinu, radnju smještenu na fantastične lokacije, misteriju i dašak nadnaravnog. S obzirom na to kakvi su prijašnji gaming filmovi bili ovaj djeluje poput Kralja Leara. No ovo nije film napravljen da bi bio dubokouman već zabavan, dinamičan i oku interesantan. Kao i brojni ljetni blockbusteri u svom naumu je uspio. Priskrbio je 275 milijuna dolara što je na uloženih niti 100 milijuna bio solidan financijski rezultat. Takva zarada garantirala je nastavak koji će zakucati na kino blagajne 2003. godine.
Uloga avanturistice Croft, transformirala je Jolie u akcijsku heroinu koja će nakon ovog filma snimiti niz filmova u kojima će igrati istu rolu s varijacijom na temu. Filmovi kao što su Mr. & Mrs. Smith, Wanted i Salt samo su neki od njih. Ona će se uspješno udaljiti od uloge Tomb Raidera tek brakom s Brad Pittom. Taj bračni cirkus u potpunosti je zamaglio svu njezinu filmografiju te se danas, kada se prašina slegla, možemo uhvatiti za jako malo naslova koji bi ju proglasili glumačkom ikonom što je ona sa svojim PR-om donekle i uspjela.
Može se reći kako su Lara Croft i Angelina Jolie obilježile jedna drugu. Sad baš poput Jolie, Lara proživljava svojevrsni rebranding. On je započeo još s video-igrama Tomb Raider iz 2013. te nastavaka iz 2015. godine Rise of the Tom Raider. Kako su ta dva naslova izazvala poplavu pozitivnih kritika na najavu filma nije se dugo trebalo čekati. Razlog više je i vrlo filmična radnja igara koja je Lari Croft smanjila karikaturalan seksepil, transformirala ju u trodimenzionalan lik te je čitavu priču obojila realističnijim tonovima koji su joj, rekao bih, bili nasušno potrebni.
Za glavnu glumicu odabrana je novopečena supruga Michael Fassbendera, Šveđanka Alicia Vikander. Vikander, koja niže uspjehe s filmovima kao što su Ex Machina, The Danish Girl i The Man from U.N.C.L.E. Odlučila se za karijerno neočekivan potez i upustila se u ovu neizvjesnu avanturu. Nakon orginala koji je obilovao prenaglašenim akcijskim scenama s prevelikom upotrebom sigurnosnih žica iz ere Matrixa i Crouching Tiger, Hidden Dragona nadam se da ćemo dobiti film koji bi na decentan način prikazao žensku heroinu, a da se sva njezina posebnost ne svodi na vulgarnost. Nažalost, za ovako veliki pothvat izabran je mladi norveški redatelj Roar Uthaug kojem je ovo hollywoodski debi. Uz Vikander tu su još i revitalizirani Walton Goggins i još od The Wirea zaboravljeni - Dominic West.
Može se reći kako ovom filmu treba uspjeh. Alicia Vikander treba pokazati svijetu kako nije stvorena samo za uloge plahih i anemičnih žena, redatelju Uthaugu ovo je karta u holivudsku preriju slave i uspjeha dok je producentima još bitnija zarada s perspektivom nove zarade u nastavcima.
Volio bih da ovaj film napokon bude taj koji će označiti prekretnicu u svijetu filmskih video-igara. Ne preostaje ništa drugo nego pričekati današnju pretpremijeru i dobro se zabaviti.