Star Wars kao globalni fenomen !
Dok se pale blagdanska svjetla, gotovo nečujno - na prstima, među omladinu uvlači se posebna vrsta iščekivanja. Svakim gutljajem kuhanog vina, svakom minutom provedenom s pogledom uperenim ka plamtećem ognju misli lutaju... S čvrsto stegnutim opancima, gunjem na leđima, bocom rakije u ozeblim rukama, preko labelom namazanih tinejdžerskih usnica pređu riječi:“...ratovi...zvijezda....“.
Razdoblje blagdana, razdoblje je kad nam u kina stižu najveći američki filmski naslovi. Ono što je nekad bio Sam u kući, Harry Potter ili Gospodar prstenova to je danas – Star Wars. Najveća svemirska saga koju svijet pamti još jednom će uveseliti ili razočarati milijune fanove diljem planete. Priče o galaktičkom uništenju, borbi dobra i zla probudit će dijete u nama i upriličiti nam Božićne i Novogodišnje praznike za pamćenje.
Saga je to koja traje već više od 40 godina i da Hollywood koji slučajem nije ušao u trend faceliftinga olinjalih franšiza teško da bismo imali ponovnu mogućnost gledanja novih nastavaka Star Warsa. Barem ne nakon što su ga prequeli gotovo devastirali 90-tih godina.
Kad smo već kod devastiranja, interesantno je kako, primjerice, očevi franšiza imaju suicidalnu potrebu spram vlastite kreacije. U jednom od prijašnjih tekstova spominjao sam kako je Ridley Scott, zahvaljujući vlastitoj taštini, gotovo dotukao Alien franšizu. Dok se u slučaju, Star Warsa, isto može reći i za Georgea Lucasa. Duhovni otac ove mega popularne filmske sage s prequelima koje je režirao i producirao uspio je poništiti gotovo sve dobro i revolucionarno što je postigao s originalne tri epizode. Jedina razlika između Lucasa i Scotta u tome je da potonji još uvijek aktivno radi na planu uništenja dok je Lucas u svom egotriperskom naumu zaustavljen na vrijeme.
Zaslužna za takav rasplet događaja ekspanzionistička je produkcijska kuća Disney. Radi se o monstruozno bogatom filmskom studiju koji je u posljednjih nekoliko godina krenuo u sveopću ofenzivu. Pa su tako u sumanutom Blitz Krieg šopingu kupljeni vlasnički udjeli u dva lukrativna filmska studija - Marvel studios i Lucas film. Tim potezom izbacili su Lucasa iz upravljačke pozicije te preuzeli uzde u svoje ruke. Slijedom događaja to se moralo odraziti i na količinu sadržaja koje ćemo u bliskoj budućnosti početi primati kao direktni konzumenti u formi igračaka, filmova, video igara i crtanih filmova. Ipak netko treba namiriti investiciju od 4 i pol milijarde dolara koliko je koštala akvizicija Lucasovog filmskog studija.
Za potrebe ovog teksta zadržat ćemo se na filmskom segmentu portfelja.
Svima koji su pogledali makar i jedan nastavak Star Warsa mogu se složiti u jednome, a to je da se radi o iznimno bogatom svijetu koji pruža beskrajan potencijal za novim, svježim, pričama neopterećenima sapuničastom ostavštinom Skywalkerovih. Kako bi uistinu ispunili puni potencijal univerzuma akvizirali su, nekada bivšu tajnicu Stevena Spielberga, Kathleen Kennedy i dodijelili joj Kevin Feigevsku ulogu kontrolnog masterminda za sve što ima predznak Star Wars. To konkretno znači da su po sistemu copy pastea primijenili Marvelov model filmskog franšiznog upravljanja, ujedno model koji je, novi, trendy know-how u Hollywoodu. Baš poput Marvela svaka nova epizoda Star Warsa bit će nešto poput Avengers filmova dok će filmovi poput Rouge Onea dobiti ulogu fillera. Pametan pristup za pametnu produkcijsku kuću, ipak je to skup sport da bi se u njemu participiralo nepripremljen.
Danas više nije dovoljno izvjesiti svoje junake na promo plakate i očekivati da će publika sumanuto kupovati karte samo zato što vide voljeni logo na njihovim prsima ili u ovom slučaju, čuju famozni intro. S obzirom na to da danas imamo poplavu sličnih filmova što stripovske što sci fi tematike čak i jedan Star Wars mora imati ozbiljnu filmsku i marketinšku strategiju. Svi koje misle da bi Star Wars po defaultu bio na ovako visokom komercijalnom mjestu neka dobro promisle. Dok razmišljanje traje neka misli skoče na Justice Leagueove financijske rezultate.
Istina, Star Wars ima jednu od najbrojnijih zajednica fanova na svijetu uz eventualno one Star Treka. No da ekipa iz Lucas filma do sada svih ovih godina nije radila svoj posao i da se juha nije podgrijavala teško bi se uz postojeće dobivali novi fanovi. Gotovo dvadeset godina od posljednjeg Star Wars filma ljubav i dalje traje. Kako su u tome uspjeli ? Lako. Infiltrirajući Star Wars u Lego, popularne serijale, animirane filmove i video igre kreirali su novu, mlađu, generaciju fanova. Posao im je utoliko olakšan zbog njihovih roditelja koji su vrlo vjerojatno spadali pod skupinu zaljubljenika kozmičke sage. Samim tim fan iskra već tinja pa ju je trebalo samo ponovno pripaliti.
Kad je prije dvije godina počela jedna od najvećih marketinških filmskih kampanja koje je svijet filma vidio, ona za Epizodu 7, sva ta tinjajuća želja eksplodirala je u formi potrošačkog ludila. Govorim vam o tome zato što se treba znati kako Disney nije zaradio primarno na filmu već na popratnim sadržajima koji su u godinu dana od izlaska filma utržili oko 5 milijardi dolara. Upravo ove igrice, figurice i razno razne pizdarije kojima smo nakrcali svoje sobe i stanove pravi su subjekt u rečenici dok je izlazak filma najobičniji okidač za kupnju, mamac na vrlo dugačkoj udici. Sjećate se podatka od 4 milijarde dolara koliko je Disney platio Lucas Film s početka teksta? Praktički na samo jednom filmu uspjeli su otplatiti investiciju i ostati za jednu milijardu dolara u plusu bez uračunate zarade od prodaje filmskih karata!
Logično pitanje je: „Što to ima tako privlačno u tim filmovima ?“
Odgovor na to pitanje možda će vas razočarati ili razljutiti. No činjenice su takve da priča nije ništa revolucionarno, likovi također, svemirske bitke danas su neizostavni dio gotovo svakog blockbustera pa i taj dio ispada iz jednadžbe o posebnosti Star Warsa. Od 7 filmova 5 je gotovo identičnih. Privlačnost je magnetska dobrim dijelom zbog zavodljive ikonografije i vrste narativa. Priča u Star Warsu ima biblijske elemente u kombinaciji s elementima moderne sapunice. Vrlo su to dva moćna elementa koja vode gledatelja kroz katarzično iskustvo baš kao što to Biblija čini već 2 tisuće godina, dok u području katarze sapunice vrlo uspješno operiraju posljednjih 40. Inteligentni Lucas dosjetio se genijalne ideje i dao ljudima ono što najviše vole upakirano u vrhunsku produkciju. Napisao je scenariji na temu borbe dobra protiv zla koju predvode apostoli s kukuljicama dok se istovremeno odvija drama u obitelji Skywalkerovih o kojoj ovisi čitava galaksija.
Dakako, takva priča kad se pojavila stvorila je veliki broj pratitelja ne samo među gledateljima već i među filmašima pa su tako brojni počeli snimati filmove koji su bili bezočan ripoff. Upravo u vremenu kada nastaju filmovi o svemiru bilo je doba kad je Amerika radila proboj u istraživanja Mjeseca. Putovanje u Svemir bilo je vrlo „in“ pa je Lucas samo uskočio u tu nišu. Kako je Svemir uz postojanje inteligentnog vanzemaljskog života i dalje nešto što golica maštu čovječanstva bilo je lukavo dodati i taj segment u priču. Sve što nam je nepoznato čovjek ljubi pa tako svemir, oceanske dubine, mrak, neistraženi teritoriji poput Aljaske, napuštene stare kuće uvijek su tema američkih filmskih naslova i to s dobrim razlogom. Ne morate trošiti svoje vrijeme na plaćanje scenarista koji bi dodatno razrađivali načine na koji stvoriti atmosferu u filmu kad imate trik koji uvijek pali. Ostatak je na redatelju da stvori odgovarajuću atmosferu. Zanimljivo, kako su svi dosadašnji redatelji Star Wars filmova bili relativno anonimni izuzev J.J. Abramsa. Lako moguće da je glas Lucasa bio suviše jak za neko zvučnije redateljsko ime koje bi to bilo spremno tolerirati.
No njegovo nasljeđe i dalje živi nikad jače, veće, moćnije i bogatije! Ojačano modernim specijalnim efektima, CGI-om, kostimima, vrhunskim glumcima i redateljima s bezgraničnim budžetom pretvara se u projekt koji nadilazi filmsko platno. Star Wars već je odavno globalni filmski fenomen koji nezaustavljivo gazi sve pred sobom !