Financijski debakl Justice Leaguea !!!
Svijet filma je u šoku !
Justice League, film koji okuplja najveća strip imena DC Comicsa, ostvario je poražavajućih 96 milijuna dolara na američkom tržištu dok je na svjetskom uprihodio - 185 milijuna dolara što kad se zbroji daje nešto malo manje od 300 milijuna dolara. Te brojke zvuče velikima nekome tko ne razumije koliko novaca odlazi u sam proces izrade filma ovakve veličine i marketinga istog.
Primjerice, za Justice League, u samu produkciju upumpano je 300 milijuna dolara, dok je samo na marketing otišlo standardnih 200-tinjak milijuna dolara. Ukupno, radi se o brojci više od pola milijarde dolara.
Prvi tjedan prikazivanja značajan je pokazatelj u kojem smjeru će se kretati zarada nekog filma. Ako se radi o blockbusterima sve što je ispod stotinu milijuna dolara u prvom vikendu prikazivanja klasificira se velikim podbačajem s obzirom na to da će se zarada protekom vremena očekivano smanjivati.
Film najpoznatiji po svom podbačaju na kino blagajnama definitivno je The Postman iz 1992. godine s Kevinom Costnerom, poznatijim kao Majčinim Kostolomcem, u naslovnoj ulozi s ostvarenih ukupno niti 20 milijuna dolara i s uloženih 80 milijuna dolara u produkciju filma.
U kategoriju podbačaja spada i nešto noviji naslov kao što je John Carter s Taylorom Kitschem u naslovnoj ulozi u koji je uloženo oko 260 milijuna dolara dok je uprihodio svega 284 milijuna dolara. Uzmemo li u računicu da je novac koji se ulaže u marketing neznatno manji od kompletne produkcije filma onda je jasno koliko je studio izgubio samo na jednom naslovu.
Što se tiče DC filmskog univerzuma, ovo je njihov peti film u nizu.
Sve je započelo s Man of Steelom 2012. godine, koji je ostvario ukupno pristojnih 670 milijuna dolara s uloženih oko 225 milijuna dolara. Film je okarakteriziran kao dvojben te je podjelio mišljenje publike i kritike. Ako je Man of Steel bio kontroverzan onda je to kamilica za Batman v Superman: Dawn of Justice. Taj blockbuster je uprihodio vrlo dobrih, ali ne i sjajnih 800-tinjak milijuna dolara dok je u produkciju uloženo 250 milijuna dolara. Ako znamo da u gore spomenutom naslovu po prvi put gledamo na istom mjestu Batmana i Supermana, najveća imena stripa svih vremena, onda je jasno kako je to relativno “meh” rezultat.
U 8. mjesecu iste 2016. godine u kina je stigao Suicide Squad. Tu se radilo o nešto "skromnijoj" produkciji od prethodnika. S uloženih 175 milijuna dolara i zarađenih oko 745 milijuna dolara ostvaren je pristojan rezultat za film upitne kvalitete. To je već treći film koji je pokopan od strane kritike i koji okuplja publiku više na račun samog brenda no što to čini svojom filmskom kvalitetom.
Ove godine u kina je torpedirana, nakon 100 godina čekanja, Wonder Woman. Uradak redateljice Patty Jenkins prikupio je simpatije kritike i publike što se reflektiralo i na samoj prodaji ulaznica. Sa zarađenih 821 milijun dolara i budžetom od 150 milijuna dolara to je i više no dobar rezultat.
Baš kad se mislilo da su došli bolji dani po DC s Justice Leaguom cijela priča vraća se na nikad niže razine.
Film je neuspjeh, no kako će se to odraziti na samu franšizu?
Filmski studiji, u principu, nisu pretjerano zainteresirani za umjetničarenje. Umjetnički filmovi, odnosno filmovi kandidati za nagradu Oscar, studiji plasiraju kako bi svoj image dodatno ispolirali no i to se čini kako bi se povećala zarada.
Filmovi koji su okarakterizirani kao krave muzare su - blockbusteri. U pravilu, takvi filmovi okupljaju poznate redatelje i velike filmske zvijezde te su inspirirani poznatom knjigom (Gospodar prstenova, Hobit, Harry Potter), stripom (Batman, Hulk, Superman, Spiderman) ili prirodnom katastrofom (San Andreas, Dan nezavisnosti).
U zadnjih desetak godina u modi su stripovi pa je to i primjetno na količini filmova inspiriranih kostimiranim junacima.
Ovakav financijski loš rezultat Justice Leaguea jako je indikativan kako za DC tako i za Marvel.
Što se DC-a tiče, ovaj debakl će ih ponukati da dobro razmisle o budućnosti filmskog univerzuma koji od samog starta nije funkcionirao onako kako je trebao.
Ono kako ja to vidim, studio može donijet dvije odluke u narednom periodu:
1. Ugasiti franšizu, za cca četiri godine napraviti reboot i krenuti ispočetka.
2. Nastaviti s postojećom pričom ali čineći to s drastičnim rezovima i kadrovskim rošadama.
Ako je uopće bilo dileme da li Ben Affleck napušta ulogu Batmana onda je to sada sigurnije no ikad. Niti jedno veće ime neće htjeti biti vezano uz franšizu koja neupitno tone. Dosadašnji financijski rezultati DC filmova govore da je njihov trend prihoda nezaustavljivo silazni.
Kako ih zaustaviti ?
Jednostavno, uliti još novaca, dovesti još talenta ali najvažnije, postaviti osobu na čelo projekta koji će imati jasnu viziju i kontrolu oko budućeg razvoja strip univerzuma. Sve odluke moraju prolaziti filter te “osobe”, a ne likova iz studija koji su u većini dosadašnjih slučajeva svojim odlukama činili filmove gorima no što jesu.
Ovakvu vijest ne treba gledati, nužno, kao negativnu. Isključivo novac, odnosno, gubitak istog može natjerati čelnike studija na promjene i povlačenje poteza koji bi trebali rezultirati boljim filmovima.
Što ovo znači za kompletan stripovski žanr i njegovu budućnost ?
Danas su filmovi o superjunacima kao svojedobno westerni 50-tih i 60-tih godina prošlog stoljeća. Sjetimo se samo koje su to bile količine filmova inspiriranih kaubojima i indijancima, dok je danas to praktički mrtav žanr. Svaki western, danas, a da ga ne režira Tarantino, biva odložen sigurno na dnu kante za smeće. Bojim se da ne bude slična sudbina filmova o našim najdražim junacima.
Realistično gledajući ovakav trend je kad tad trebao stati. Moramo znati kako je količina stripovski inspiriranih filmova i serija u potpunosti implodirala. Godišnje u prosjeku dobijemo od četiri do pet stripovskih filmova dok na TV ekranima imamo prilike gledati preko deset naslova inspiriranih strip junacima. Animirane filmove nisam niti zagrebao. Velika je to količina materijala koja ide sve dok je tržište nezasićeno istim. Čak ako gledamo financijske rezultate Thora Ragnaroka na kino blagajnama niti oni nisu sjajni. U tom slučaju radi se o filmu koji je obljubljen od strane publike i kritike, pa je svejedno njegov pad u zaradi značajan i to tek treći tjedan prikazivanja.
Paradoksalno, vjerojatno sam koncept franšiziranja filmova publici biva pre napornim za praćenje pa se zbog toga i isključuju iz njih. U budućnosti možemo očekivati kako ćemo dobiti manju količinu filmova veće kvalitete.
Kako god ova priča završila njezin ishod će, po gledatelje i fanove tih naslova, biti pozitivan. Sam process pretumbavanja u Hollywoodu bit će zanimljiv za promatrati dok će realiziranje novih ideja biti dodatni užitak. Budite sigurni da će vaš Guru i dalje pomno pratiti razvoj situacije i pravovremeno vas informirati o svim novostima iz svijeta filma kao što je to i do sad bio slučaj!